Gminny Punkt Alarmowania w Witkowie

Do strony głównej

Odwiedziło nas monitoring pozycji osób

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

Gminny Punkt Alarmowania w Witkowie


Zespół urządzeń i panel sterowniczy

 

W remizie OSP od 2014 roku działa system zdalnego alarmowania poprzez syreną alarmową. Zapewnia możliwość alarmowania o zdarzeniach Jednostkę Operacyjno- Techniczną a także zintegrowany jest z system alarmowania Obrony Cywilnej poprzez stanowiska Zarządzania Kryzysowego w trójstopniowej sieci wojewódzkiej.
Dzieki temu system służy nie tylko strażakom ale także wszystkim mieszkańcom do alarmowania i ostrzegania o zagrożeniach z powietrza, skażeniach, klęskach żywiołowych itp. Dotychczas syrenę można było uruchonić tylko ręcznie. Początkowo system obsługiwał tylko syrenę wirnikową co nie zawsze się sprawdzało, gdyż w przypadku braku zasilania (wichury, nawałnice) co na naszych terenach ma często miejsce, automatycznie traciliśmy możliwość pracy urządzeń.
W związku z tym Zarząd OSP podjął decyzję o wieloetapowej rozbudowie. Pozyskano środki z samorządu oraz od sponsorów i darczyńców. W szeregach OSP mamy specjalistów od informatyki i elektroniki, którzy społecznie wykonali prace projektowe i montażowe co pozwoliło to zaoszczędzić znaczne środki finansowe.
W pierwszej kolejności remizę wyposażono w zasilanie awaryjne (inwerter 12/230V) zapewniające pracę najważniejszych urządzeń oraz oświetlenie remizy, następnie awaryjne alarmowanie w postaci kilku syren elektronicznych i lamp błyskowych umieszczone wysoko na maszcie suszarni węży. Dzięki temu w przypadku braku zasilania wyłączona jest tylko syrena wirnikowa 400V a reszta urządzeń może być podtrzymywana przez nawet kilkanaście godzin. Dodatkowo zapewnione jest zasilanie stacji przekaźnikowej operatora internetu na wspomnianym maszcie i telefonii voip w remizie i świetlicy. Kolejnym etapem była automatyzacja załączania oświetlenia, w przypadku "ciemności" nie ma potrzeby "szukania włącznika" zwłaszcza w przypadku gdy druhowie "dobiegają" alarmowo.

Ostatnim etapem był montaż centralki sterowania i powiadomienia GSM. Urządzenie zapewnia powiadomienie sms strażaków o włączonej syrenie, ponadto pozwala monitorowąć temperaturę w remizie, informuje o przerwie w zasilaniu sieciowym oraz zapewnia funkcję nadzorujące obiekt a także zdalne sterowanie niektórymi urządzeniami oraz syreną za pomocą telefonu przez upoważnione osoby i wiele innych funkcji.

 

Szafa rozdzielcza i urządzenia VOIP i WiFi

Anteny operatora internetu oraz zespoł alarmowania awaryjnego (świetlno- dźwiękowy)

Tradycyjna syrena wirnikowa

Z historii...

M.jpg

Aktualna pogoda

Aktualne ostrzeżenia meteo.
Aktualne burze nad Polską

Informujemy, że serwis portalu OSP używa plików cookies aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu. Wiecej o plikach cookies tutaj.

Akceptacja cookies.

EU Cookie Directive Module Information