Gminny Punkt Alarmowania w Witkowie OC oraz alarmowanie OSP

Do strony głównej

Odwiedziło nas monitoring pozycji osób

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Gminny Punkt Alarmowania w Witkowie OC oraz alarmowanie OSP

Zespół urządzeń alarmowania i kontroli alarmów oraz zasilania awaryjnego

W remizie OSP w 2014 roku ruszył system selektywnego alarmowania "KROKUS". Zapewnia możliwość alarmowania o zdarzeniach Jednostkę Operacyjno- Techniczną a także zintegrowany jest z systemem alarmowania Obrony Cywilnej poprzez stanowiska Zarządzania Kryzysowego w trójstopniowej sieci wojewódzkiej.
Dzięki temu system służył nie tylko strażakom ale także wszystkim mieszkańcom do alarmowania i ostrzegania o zagrożeniach z powietrza, skażeniach, klęskach żywiołowych itp. Dotychczas syrenę można było uruchomić tylko ręcznie. Początkowo system obsługiwał tylko syrenę wirnikową co nie zawsze się sprawdzało, gdyż w przypadku braku zasilania (wichury, nawałnice) co na naszych terenach ma często miejsce, automatycznie traciliśmy możliwość pracy urządzeń.
W związku z tym Zarząd OSP podjął decyzję o wieloetapowej rozbudowie. Pozyskano środki z samorządu oraz od sponsorów i darczyńców. W szeregach OSP mamy specjalistów od informatyki i elektroniki, którzy społecznie wykonali prace projektowe i montażowe co pozwoliło to zaoszczędzić znaczne środki finansowe.
W pierwszej kolejności remizę wyposażono w zasilanie awaryjne (inwerter 12/230V) zapewniające pracę najważniejszych urządzeń oraz oświetlenie remizy, następnie awaryjne alarmowanie w postaci kilku syren elektronicznych i lamp błyskowych umieszczone wysoko na maszcie suszarni węży. Dzięki temu w przypadku braku zasilania wyłączona jest tylko syrena wirnikowa 400V a reszta urządzeń może być podtrzymywana przez nawet kilkanaście godzin. Dodatkowo zapewnione jest zasilanie stacji przekaźnikowej operatora internetu na wspomnianym maszcie i telefonii voip w remizie i świetlicy. Kolejnym etapem była automatyzacja załączania oświetlenia, w przypadku "ciemności" nie ma potrzeby "szukania włącznika" zwłaszcza w przypadku gdy druhowie "dobiegają" alarmowo.


Syrena wirnikowa i zespół anten TV i łączności VHF


Maszt suszarni węży oraz urządzenia alarmowania awaryjnego anteny WiFi oraz  łączności VHF i UHF


Centralka sterująca urządzeniami na maszcie

Następnym etapem był montaż centralki sterowania i powiadomienia GSM. Urządzenie zapewnia powiadomienie sms i  poprzez równoczesne dzwonienie numeru alarmującego u wszystkich strażaków o włączonej syrenie, czyli o alarmie dla OSP. Dodatkowo system GSM  pozwala monitorować temperaturę w remizie, informuje o przerwie w zasilaniu sieciowym oraz zapewnia funkcję nadzorujące obiekt a także zdalne sterowanie niektórymi urządzeniami oraz syreną za pomocą telefonu przez upoważnione osoby i wiele innych funkcji.

W roku 2019 pozyskano i zamontowano nowy system selektywnego alarmowania DIGITEX DSP-52. Ten system służy teraz do alarmowania jednostki do zdarzenia. Poprzedni system "KROKUS" obsługuje teraz tylko alarmowanie w ramach Obrony Cywilnej.

Z historii...

E.jpg

Selektywne alarmowanie

Aktualna pogoda

Ostrzeżenia meteo
Informujemy, że serwis portalu OSP używa plików cookies aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu. Wiecej o plikach cookies tutaj.

Akceptacja cookies.

EU Cookie Directive Module Information